Dawno, dawno temu był to Zamek Kazimierza III Wielkiego, który na przestrzeni lat popadł w ruinę….. ale to historia, teraz jest odremontowany i otwarty dla zwiedzających, a zatem klub postanowił obrać kierunek Pieskowa Skała, aby zwiedzić jego komnaty…

Trochę historii zamku:

Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. W I poł. XIV w. Kazimierz III Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych Orlich Gniazd, składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej "Dorotką".

W latach 1377-1608 zamek był siedzibą rodu Szafrańców – niektórzy z nich wykorzystywali go jako punkt wypadowy do napadów na kupców przejeżdżających biegnącym przez Dolinę Prądnika traktem łączącym Kraków ze Śląskiem. W 1484 r. Krzysztof Szafraniec, prawnuk pierwszego właściciela, został za to ścięty na Wawelu.

W latach 1542-1580 gotycki zamek przekształcono w renesansową rezydencję. W XVII w., za czasów Michała Zebrzydowskiego dobudowano system fortyfikacji bastionowych. W czasie potopu szwedzkiego (1655 r.) zamek został zniszczony, zaś w 1718 r. uległ pożarowi. Odbudowano go jako siedzibę rodu Wielopolskich w 1768 r. W 1787 r. gościł w swych murach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W wyniku kolejnego pożaru (1850 r.) zniszczeniu uległa najstarsza jego część, tj. wysoki zamek.

W Królestwie Polskim istniała gmina Pieskowa Skała.

Po II wojnie światowej zamek w Pieskowej Skale przejął Skarb Państwa, po generalnej renowacji w latach 1950-1963 stał się on Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Obecnie znajduje się tu stała ekspozycja "Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku". Zamek dość często pojawia się też w filmach. Pojawił się m.in. w serialach "Janosik" oraz "Stawka większa niż życie".

------------------------------------------------------------------

Dlatego też w najbliższą niedzielę 28.08 o godzinie 9 spotkamy się na placu Wolnica, aby wyruszyć Przez Ojców do Pieskowej Skały, a stamtąd już na Zamek. Do pokonania będziemy mieć w obie strony około 80km

Trasa mniej więcej jaką pojedziemy w jedną stronę:

https://goo.gl/maps/N9Tg8fBw3N62

Zwiedzanie jest płatne, więc kto będzie chciał zwiedzić zamek zabrać ze sobą pieniądze. :) dobry humor i pogodę :)

Wstęp na całość zwiedzania i wystawy:
normalny: 18 zł, ulgowy: 11 zł, rodzinny: 50 zł